• 26.04.18 

ВГО «Асоціація платників податків України» приклала максимум зусиль питанням, які стосуються Порядків щодо зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, приймаючи активну участь в опрацюванні як самих Порядків, так і в розробці Критеріїв оцінки ризиків.

 Минув місяць з того часу, як працює новий механізм зупинення реєстрації податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. за № 117.

Асоціація листом від 12 квітня поточного року звернулася до Голів Рад територіальних відділень АППУ в областях та м. Києві з тим, щоб вони опрацювати питання щодо ситуації, яка склалася по блокуванню реєстрації податкових накладних в умовах дії нового порядку, надали нам результати роботи нового механізму функціонування СМКОР та повідомили, чи змінилась ситуація із даного питання.

ТВ АППУ повідомили, що скарг від платників податків – членів Асоціації за час введення в дію змін до Порядку блокування реєстрації податкових накладних, не надходило, що свідчить про покращення ситуації в регіонах України.

Як зауважила Голова Ради ТВ АППУ в Закарпатській області: «потрібен час щоб більш досконало вивчити нові Критерії блокування податкових накладних як платниками податків, так і контролюючими органами».

Зокрема, ТВ у Івано-Франківській області повідомило, що переважна більшість опитаних платників податків позитивно сприймають удосконалення Критеріїв та функціонування СМКОР, що суттєво зменшило кількість заблокованих податкових накладних.

Підтвердженням позитивних змін у системі блокування є озвучена ГУ ДФС в Івано-Франківській області інформація щодо кількості заблокованих податкових накладних за період роботи удосконаленої системи, зокрема: в 2017 році за час дії системи призупинено реєстрацію 6,7 тис. податкових накладних (в середньому щомісяця блокувалось 1,1 тис. податкових накладних), а за період роботи удосконаленої системи – призупинено лише 26 податкових накладних. Разом з тим, ті проблемні питання, які виникають, переважно мають технічний характер.

За інформацією ТВ АППУ в Херсонській області, з моменту відновлення роботи СМКОР згідно з новим Порядком, ГУ ДФС у Херсонській області подано платниками ПДВ 1129 письмових пояснень та копій документів на суму 5,1 млн. грн. ПДВ, з яких розглянуто 1035 на суму ПДВ 5,0 млн. грн. Із розглянутої кількості позитивний результат отримано по 988 поясненнях (80 відсотків від загальної кількості розглянутих документів) на суму 4,04 млн. грн. ПДВ.

Разом з тим, Асоціація на своєму офіційному веб-сайті та на сторінці АППУ в Фейсбуці 16 квітня поточного року розмістила Анкету-опитування для платників податків, у якій поставила ряд запитань, що стосуються блокування реєстрації податкових накладних, зокрема, чи покращилась ситуація або є позитивні зміни в роботі СМКОР в умовах дії Постанови КМУ № 117, чи продовжують виникати проблеми у реєстрації податкових накладних та до чого це призводить тощо.

Лише 6 % з тих, хто прийняв участь в анкетуванні, висловились щодо покращення ситуації та виникненні позитивних змін після відновлення роботи СМКОР з 23 березня цього року згідно з новим Порядком,

а у 69 % – продовжують виникати проблеми з реєстрацією податкових накладних.

При цьому повністю припинено господарську діяльність – у 4 % платників, а «паралізовано» ведення повноцінної господарської діяльності – у 69 %.

Слід зазначити, що опитування з даного питання Асоціація платників податків України здійснювала до цього двічі:


перший раз ще у вересні 2017 року, а другий раз – у лютому 2018 року.

Якщо перший раз в опитуванні прийняли участь майже 500 підприємств, другий раз – біля 100 підприємств, то зараз в опитуванні прийняло участь лише 51 підприємство, не дивлячись на широке його розповсюдження в мережі Інтернет.

Постає питання, чи дійсно покращилась ситуація після відновлення роботи СМКОР з 23 березня поточного року?

Деякі «песимісти» кажуть: у зв’язку з тим, що в Анкеті-опитуванні ми передбачили обов’язковим для заповнення поле «Назва підприємства», представники бізнес-середовища не прийняли активну участь через острах підпасти під «гнів» податківців.

Чому фахівці Асоціації про це говорять та звертають на це увагу?

Тому що 24 квітня поточного року в Офіційному інтернет-представництві Президента України зареєстрована Електронна петиція за № 22/044372-еп «Зупинити дію постанови КМУ від 21.02.2018 р. № 117. Припинити зупинення реєстрації податкових накладних».

За два дні вже проголосували 337 осіб, а попереду для голосування залишилось ще 90 днів!

В найближчий час побачимо, що насправді відбувається! 

Президент АППУ

Надзвичайний і Повноважний Посол Грігол Катамадзе

tppua